Falešná kaligrafie “Faux calligraphy”

Občas se může stát, že nemáme po ruce brushpen a přesto chceme tvořit ta krásná písmenky ve kterých se střídá tenká a tlustá čára. Pak nám může dobře posloužit Falešná kaligrafie neboli Faux calligraphy.

Moderní aligrafie je královská disciplíny, při které pro psaní používáme psací nástroje s ostrým ale pružným hrotem a díky tomu dokážeme změny intenzity tloušťky čar dosáhnout pouhou změnou tlaku, který vyvíjíme na hrot. Díky tomu jsme při psaní rychlí a tahy jsou elegantní. Moderní kaligrafie vychází samozřejmě z té klasické kaligrafie, ale je méně disciplinovaná a používá novější nástroje jako brush peny, akvarelové barvy a štětce s kulatým hrotem. Díky tréninku moderní kaligrafie pochopíte techniku a princip střídání čar, to není nahodilé ale platí “nahoru tenká a dolu tlustá”. No a když všechno toto víte, ale nemáte po ruce štětec ani brush pen, můžete si pomoci falešnou kaligrafií na kterou vám stačí propiska nebo liner.

Falešná kaligrafie používá jednoduché tenké linky, které se v místě tlustých čar zdvojí a imituje tak efekt tlusté čáry směrem dolů. Prostor mezi čarami můžete dle libosti vybarvit a nebo nechat volný. Je to víc o malování než o klasické psaní.

Kdy ji použít?

Mě osobně se často hodí při tvorbě bullet journalu nebo fotoalb. V případě Bullet journalu z toho důvodu, že né všechny brushpeny mohu použít, bloky mají tenké listy a fixy se propíjejí. V albech pak zase s oblibou píši bílou na tmavý podklad a protože na trhu ještě nejsou dostatečně krycí brush peny s malým hrotem pro jemné písmo, nezbývá než využít falešnou kaligrafi a gelovku.

 

Pracovní list ke stažení

Aby se vám falešná kaligrafie lépe trénovala, připravila jsem si pro vás pracovní list s předepsanou malou abecedou a pár slovy. Je ke stažení níže.

falesna-kaligrafie-list

Malá ukázka použití falešné kaligrafie