Jak začít s krasopsaním?

Také obdivujete umění krasopisců a každého kdo umí hezky psát? Chcete se to také naučit? Můžete to zkusit i z pohodlí domova. A pokud nebudete ani po týdnech tréninku spokojeni, nemusíte zoufat a můžete se přihlásit na kurz kaligrafie, kde krasopsaní procvičíte osobně, pod mým vedením.
 

Existuje nepřeberné množství stylů a v rámci každého stylu mnoho druhů písem a stylů a jako začátečníci z toho můžete být nejdříve trochu zmatení. Osobně mám nejraději moderní kaligrafii psanou brushpene (štětcovým fixem), je nejjednodušší na naučení a na pomůcky i nejméně náročná. Tento styl písma najdete také pod názvem brush lettering. Základním předpokladem fixů a per používaných při brush letteringu je pružný a špičatý hrot, jako má kulatý štětec. Od brush letteringu se můžete snadno odrazit k moderní kaligrafii psané perem a inkoustem, ta už je náročnější na správný výběr pomůcek, ale díky volnosti stylů písma není dle mého názoru až tak náročná na preciznost.

Na moderní kaligrafii obecně mě nejvíce baví pestrost písma a volnost stylů, každý si přijde tak na své. Oproti tomu v klasické kaligrafii, kde je kladen velký důraz na preciznost a dokonalé napodobení mistra. V klasické kaligrafii je nejčastěji používá perko s kovovými špičkami a inkoust a jedno z nejoblíbenějších písem pro začátečníky je Copperplate.

Také se ještě můžete setkat s gotickou kaligrafií (gothic calligraphy) , která je tvořena paralen perem (plochý hrot), ale tomuto písmo a nástroji jsem nikdy nepřišla na chuť.

 

Brush lettering

Kaligrafie

Gothic calligraphy

A když jsme si udělali pořádek ve stylech, můžeme pokročit dál.

Čím a na co budete psát?

V podstatě na cokoliv. Papír by měl být co nejhladší a nejjemnější. Pro snadnější trénink si můžete pořídit speciální blok určený na trénink kaligrafie. Takový blok má jemný papír a z pravidla bývá předlinkovaný tak, aby vám s krasopsaním na začátku nejvíce pomohl. Linky vám pomohou s proporcí a sklonem písma. S papíry můžete i experimentovat, někdo upřednostňuje tečkovaný papír a jiný zase kostičky. Záleží na vaší osobní preferenci.

Písanka nebo kniha

Mnohdy je to s kaligrafií v začátcích jako bychom se vrátili do první třídy a tak mnozí ocení speciální písanku moderní kaligrafie. Taková “krasopísanka” se stane vašim průvodcem při tréninku moderní kaligrafie. Písanka, kterou jsem vytvořila vás naučí základy moderní kaligrafie a postupně si projdete cvičné tahy, abecedu od A do Z a procvičíte psaní slov a jejich spojování do kompozic. V písance je jak předloha pro obtahování, tak dostatek prostoru pro vlastní cvičení a krasopsaní. Samozřejmostí je krátká teorie a součástí je brush pen, kterým je písanka napsána.

Na trhu se setkáte i knihami o moderní kaligrafii, ale tyto knihy z pravidla neřeší detailně základy psaní ale spíše vám pomáhají s následným rozvojem stylů a nabízí inspiraci pro další tvoření. Já mám nejraději Abecedu krasopsaní (Tanja Cappellová) a Z lásky k písmu (PrinTinTin).

Jak trénovat

Díky YouTube není nic snadnějšího, než si najít vhodné tutoriály, a pak už jen psát, psát a psát. Moderní kaligrafie vyžaduje trpělivost a cvik. Většinou trvá několik týdnů, než jste opravdu „vypsaní“ (pokud poctivě a často trénujete). Mě se nejvíce osvědčilo trénovat pár minut, trénink nikdy nebyl nijak dlouhý (max 1 hodina) ale často, skoro každý den. Musíte dát ruce šanci zvyknout si na brush pen a na novou techniku. Ale nevzdávejte se, výsledek za to stojí. Krásný a úhledný krasopis je naší nejlepší vizitkou a jeho využití je široké.

 

Blok na trénink kaligrafie

Písanka Psaní je hraní

Takhle krasopíšu já

Kontakt

Tereza Floriánová
tereza@psanijehrani.cz
+420 608 450 850

Letteria education s.r.o.

Nové sady 988/2
IČ: 08981604